Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Już zaaranżowanie sypialni dla jednego malucha bywa nie lada problemem, a co dopiero dla rodzeństwa… Zanim jednak wywiesisz białą flagę i ogłosisz kapitulację, przeczytaj artykuł. Zebraliśmy w nim sporo ciekawych wskazówek, które ułatwią Ci realizację tego zadania. Nie ma przecież takiego wyzwania, któremu nie mógłbyś sprostać. Mały i wąski pokój dla dwójki dzieci nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Owocnej lektury!
Najważniejsze zasady aranżacji
Pokój dziecka, które jest jedynakiem (lub jedynaczką) urządza się nieco inaczej niż sypialnię dla rodzeństwa. Na jakie aspekty musisz zwrócić szczególną uwagę? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zasad aranżacji przestrzeni dla dwójki pociech.
Zaznacz indywidualność każdego z dzieci
Twoje latorośle nie muszą podzielać takich samych zainteresowań i gustów. Uszanuj to. Stwórz im przestrzeń, w której będą mogły wyrazić siebie. Pamiętaj też o jednej bardzo ważnej kwestii – różnicy wieku. Pokój dla dwójki przedszkolaków będzie wyglądał inaczej niż sypialnia dorastającego nastolatka i pierwszoklasisty. Z podobną sytuacją mamy do czynienia wtedy, kiedy urządzasz królestwo dla chłopca i dziewczynki.
Podziel pokój na strefy
Każde z dzieci powinno mieć swoją osobną przestrzeń do zabawy i nauki. Dlatego warto wyodrębnić w pokoju kilka stref. Nie chodzi o stawianie ścianek działowych, ale wizualny podział sypialni rodzeństwa. Przykładowe strefy to: strefa do spania, strefa do nauki, strefa do zabawy, strefa do przechowywania.
Nie zapomnij o zakupie „podwójnych” mebli
Pojedyncza komoda czy szafa może nie wystarczyć. Pamiętaj, że dwoje dzieci w jednym pokoju oznacza dwa razy więcej rzeczy do przechowywania (ubrań, zabawek, książek, akcesoriów szkolnych itp.). Warto więc rozważyć zakup mebli, które pomieszczą rzeczy dla obojga dzieci
Pamiętaj, że urządzanie pokoju dla dwójki dzieci to proces, który wymaga cierpliwości i uwagi. Nie musisz robić wszystkiego od razu - ważne, abyś podążał za poznanymi wcześniej zasadami i stopniowo wprowadzał zmiany. Powodzenia!